Kam se bude v nejbližší době ubírat lázeňství v ČR? Změní se podmínky, za kterých se v budoucnu dostanou pacienti do lázní na léčebný pobyt? Mohou se výrazněji dotknout změny plánované ministerstvem zdravotnictví jednotlivých lázeňských zařízení? Tyto a další otázky si stále častěji kladou nejen zástupci českého lázeňství. Pokračování článku »

LázněNaše republika oplývá neuvěřitelným množstvím přírodních zdrojů, které se již po staletí využívají k léčbě a prevenci nemocí. Spojením lékařské vědy se silou léčebných zdrojů u nás vznikla celá řada unikátních lázní a léčebný pobyt v nich se stal nepostradatelnou součástí moderní medicíny. Pokračování článku »

LázenstvíOpravdu málokdo v dnešní hektické době netouží po pár dnech odpočinku. Zejména obyvatelé větších měst dlouhodobě pociťují nutnost psychického uvolnění, potřebují se zkrátka „vypnout“. Ideálním řešením jsou stále populárnější wellness pobyty. Pokračování článku »

LázněČeské lázeňství prošlo po roce 1989 obdobím revitalizace a nového rozvoje. Změnily se legislativní podmínky pro provozování lázeňských zařízení a rovněž politické, sociální, ekonomické a demografické faktory, které rozvoj lázeňství ovlivňují. Vzniká tedy otázka, jak tyto změny ovlivnily návštěvnost českých lázní. Pokračování článku »

Mrtvé mořeMísto opředené biblickými pověstmi
Již od biblických dob je Mrtvé moře známé jako místo s ozdravnými a povzbuzujícími účinky. Židovský historik Josephus Flavius (37/38-100 n. l.) napsal o Mrtvém moři už v 1. století našeho letopočtu: „Moře má hořkou vodu a nadnáší tak, že vyplaví na povrch i nejtěžší věci, Pokračování článku »

Karlovy VaryLázeňská léčba je primárně založena na využití přírodních léčivých zdrojů. Nedílnou součástí léčby je však i samotné prostředí lázní a také jejich architektonické ztvárnění. To, jak vypadá většina dnešních lázní, je většinou výsledkem dlouhodobého architektonického vývoje. Pokračování článku »

Vincenz PriessnitzVincenz Priessnitz, zvaný též â€žvodní doktor“, je označován jako nejznámější a nejslavnější osobnost českého lázeňství. Byl to muž, který přinesl do tehdejšího lázeňství zcela nové poznatky a léčebné metody, jež jsou využívány dodnes. Ve své době našel mnoho oddaných obdivovatelů, ale také tvrdých konkurentů a zavilých nepřátel. Kdo vlastně byl Vincenz Priessnitz a čím tak rozčeřil společenskou hladinu ve své době? Pokračování článku »

Minerální vodyJiž několik tisíc let lidé využívají pro svou potřebu minerální vody. Víme o nich však dost na to, abychom je mohli bez obav a ve správné míře konzumovat? Budeme se snažit nalézt odpověď na otázku, zda pít, či nepít minerální vody, v jakém množství a v jakém režimu. Pokračování článku »