Pobyt na přímém slunci a vysoké teploty mohou způsobit úžeh či úpal. Ale nejen vysoké teploty ohrožují lidský organismus - nezdravé je také prudké střídání horka a chladu - v krajním případě může způsobit i celkový kolaps. Horko nepříznivě ovlivňuje zdravotní stav cukrovkářů i lidí s nemocným srdcem. Pokračování článku »

Základy bezpečné jízdy
Cestování přináší řadu rizik či nepříjemností. K létu patří vyšší počet dopravních nehod, protože se lidé vydávají na dlouhé trasy, při nichž stoupá riziko únavy, spojené s mikrospánkem. „Zvláště v teplém počasí bychom měli myslet na pravidelné zastávky a dodržování pitného režimu,“ říká MUDr. Jarmila Vavřinová, hygienička pražské Nemocnice Na Homolce. Pokračování článku »

ŽenyOsteoporóza může být po mnoho let pouze tichým a nenápadným společníkem. Postupné řídnutí našich kostí má za následek menší odolnost vůči mechanickému namáhání. Kost se snadněji zlomí. Nemoc se často projeví až ve chvíli, kdy už je jen velmi obtížně léčebně ovlivnitelná. Pokračování článku »

JídloKdo by neznal onen nepříjemný pálivý pocit vycházející od oblasti žaludku vzhůru až do krku? Vždyť pyrózou, tedy lidově řečeno pálením žáhy, trpí údajně každý den asi jedna desetina populace. Pálení žáhy je často doprovázeno i nepříjemným hořkokyselým pocitem. Ten je způsoben tím, že se žaludeční šťávy dostávají Pokračování článku »

OčkováníSpalničky, zarděnky, klíšťová encefalitida, salmonelózy, virové hepatitidy, zánět žaludku a střev či „obyčejná“ rýma představují jen několik namátkou vybraných onemocnění z podstatně delšího výčtu, který bychom mohli uvést. Mají však jedno společné. Jsou způsobeny choroboplodnými mikroorganismy (viry, bakteriemi, plísněmi a parazity), Pokračování článku »

JídloV létě na nás více než kdy jindy číhá nebezpečí v podobě střevních infekcí, způsobených nakaženými, neboli kontaminovanými potravinami. Vysoké teploty totiž vytvářejí přímo ideální podmínky k množení bakterií. Zvýšené riziko nákaz z potravin je spojeno také s oblíbenými letními aktivitami, jako je cestování a grilování. Pokračování článku »

TrávaPřesto, že je klíště poměrně nepatrný parazit, může způsobit pořádné zdravotní problémy. Jedná se především o klíšťovou encefalitidu a Lymeskou borreliózu. Pokračování článku »

Ačkoliv častější vystavování slunečním paprskům v letním období a také vyšší vlhkost vzduchu většinou pomáhají zmírnit projevy lupénky, přichází s létem i několik problematických situací. Přinášíme proto několik tipů, které vám během těchto dní pomohou lupénku snadněji zvládnout. Pokračování článku »