Nejvyšší výskyt pneumokokových infekcí je zaznamenáván v zimních měsících, což souvisí s výskytem virových respiračních nákaz a chřipky, kdy pneumokokové onemocnění často propuká při oslabení organizmu. Pokračování článku »

Onemocnění kloubů postihuje jen u nás přibližně 12 % populace, což ale znamená, že se jedná o 80 % lidí starších pětapadesáti let. Mnoho z nás se jistě setkalo s reklamou na nějaké léky nebo doplňky stravy, které by kloubům zajistily dostatečný přísun živin. Pokračování článku »

MUDr. Eva TopinkováProfesorka MUDr. Eva Topinková, CSc. přednostka Geriatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze se geriatrií zabývá již téměř třicet let. Jako vedoucí subkatedry gerontologie a geriatrie IPVZ již od roku 1997 předává nejen své znalosti, ale především zaujetí pro svůj obor. Pokračování článku »

SeniorPřestože pojem andropauza týkající se mužské části populace není dosud v širší veřejnosti tak zažitý jako menopauza týkající se žen, nalezneme zde některé podobnosti. S přibývajícími roky také muže postihují čistě specifické mužské problémy, podobně jako ženy. Pokračování článku »

Umělý chrupKvalita zubů a našeho chrupu ovlivňuje nejen náš požitek z jídla, ale má daleko větší význam. Umožňuje nám přijmout potravu a zajistit tělu dostatek živin. O naše zuby bychom tedy měli řádně pečovat. Nemenší pozornost je však třeba věnovat i zubním náhradám. Pokračování článku »

KartářkaVe stáří dochází ke zhoršování paměťových funkcí, starý člověk se hůře učí novým věcem, častěji si nemůže vybavit jména či detaily některých událostí. V případě, kdy pokles paměti je takový, že je na překážku běžným denním činnostem, již nejde jen o přirozený projev stárnutí. Může jít o chorobný proces, tedy o demenci. Pokračování článku »

U lékařeSkutečnost, že stejně jako vše živé a podobně i většina věcí, opotřebovává se a stárne i lidské tělo, je nezvratná. Jde o to, že tento proces, ač je u každého jedince individuální, lze ovlivňovat. Zaměříme-li se na prevenci a zdravý životní styl, můžeme se tak řadě nemocí vyhnout, či je oddálit. Pokračování článku »

Rozsáhlý klinický výzkum ukazuje, že lekce Alexandrovy techniky pomáhají při chronické bolesti bederní páteře a přinášejí dlouhodobý užitek. Alexandrova technika je edukativní sebepoznávací metoda s dlohodobými účinky. Zmírňuje chronické a opakující se bolesti zad a působí především na nespecifickou bolest v bedení páteři. Pokračování článku »