AftyAfty jsou neinfekční povrchní defekty sliznice. Tvoří se buď jednotlivě, nebo jako výsev četnějších změn na sliznici dutiny ústní.

Proč afty vznikají?
Příčinu jejich vzniku se často nepodaří odhalit. Pokračování článku »

SpánekZ hlediska četnosti výskytu zánětlivých onemocnění v populaci se řadí na druhé místo hned za infekce dýchacích cest. Zánětem močových cest rozumíme stav, charakterizovaný přítomností patogenních mikroorganismů v moči nebo ve tkáních močového traktu, doprovázený většinou typickými klinickými příznaky. Pokračování článku »

OčiOční spojivku tvoří sliznice, která pokrývá na jedné straně přední plochu oka, přechází do zadní plochy víček a vytváří spojivkový vak. Do spojivkového vaku ústí vývod slzné žlázy a vývody pomocných slzných žlázek, které nacházíme v přechodových řasách spojivky, Pokračování článku »

ChřipkaPodzimní období je spojeno s nástupem onemocnění respiračního traktu, viróz. I chřipka je „virózou“, neboť ji způsobuje RNA virus. Chřipka však, na rozdíl od běžných nemocí z prochlazení, je mnohem závažnější a zákeřnější chorobou. Pokračování článku »

VirózyPod označením virózy se skrývají onemocnění dýchacího traktu probíhající pod obrazem rýmy, kašle a také zvýšených teplot. Projevují se prostřednictvím příznaků jako je zánět nosohltanu, hrtanu až průdušek. Virózy jsou nevítaný host, dostavují se k nám však bohužel celoročně, Pokračování článku »

OčkováníSpalničky, zarděnky, klíšťová encefalitida, salmonelózy, virové hepatitidy, zánět žaludku a střev či „obyčejná“ rýma představují jen několik namátkou vybraných onemocnění z podstatně delšího výčtu, který bychom mohli uvést. Mají však jedno společné. Jsou způsobeny choroboplodnými mikroorganismy (viry, bakteriemi, plísněmi a parazity), Pokračování článku »