Rudbeckie nachová - květSynonymum: Třepalka nachová
Čeleď Hvězdicovité - Asteraceae
Původ a výskyt: Okrasná trvalka pocházející ze Severní Ameriky. U nás se pěstuje na zahrádkách.
Sbíraná droga: kořen - Radix echinaceae, květ - Flos echinaceae

Čas a způsob sběru: Suší se ve stínu za dobrého přístupu vzduchu. Pokud se suší umělým teplem, nemá teplota překročit 40 °C.
Kořen se sbírá druhým až třetím rokem na podzim (v září až v říjnu). Kořeny jsou umístěny asi 10 cm pod povrchem země. Očistíme je od hlíny, omyjeme a větší podélně rozřežeme, aby se lépe a rychleji sušily. Suší se též ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 40 °C. Obě drogy se uchovávají v papírových pytlích.

Způsob pěstování: Rostlina vyžaduje lehkou humózní půdu s obsahem vápníku, stanoviště na slunci, případně v polostínu. Množí se semeny, která jsou běžně k dostání v semenářských obchodech. V únoru vysazujeme semena do truhlíků. Vzešlé rostlinky dva krát pikýrujeme a v květnu vysazujeme na záhony.

Rudbeckie nachováNejdůležitější obsahové složky: Droga obsahuje pryskyřice, silici, glukózu, fruktózu, betain, inulin, a echinocosid.

Praktické využití:
Droga působí proti plísním, bakteriím, užívá se jako antirevmatikum, antialergikum, a má i protinádorové účinky. S úspěchem se používá proti virovým chřipkovým onemocněním, hojí opary, ústní infekce a dobré výsledky vykazuje i při léčení akné. Zevně ji lze aplikovat i na nehojící se rány, při kožních chorobách, na omrzliny i proleženiny.
Připravují se z ní známé echinaceové kapky proti nachlazení a chřipce. Přípravek je účinný a můžeme si jej připravit sami. Aplikuje se formou tinktury, připravené z čerstvých květů nebo kořenů; sušená droga je méně účinná. Zevně se používá nálev, ředěná tinktura nebo mast.

z knihy Příroda léčí vydané nakladatelstvím Granit

Vademecum zdraví Zima 2007