Zajímá vás, zda máte na kůži pigmentová znaménka, kterým je potřeba věnovat zvýšenou pozornost? Letos již počtvrté po obrovském úspěchu minulých ročníků postaví dermatologové z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady pod vedením Prof. Petra Arenbergera na Václavském náměstí speciálně upravený lékařský stan s pěti oddělenými ordinacemi.
Ve dnech 3. a 4. 5. 2010 od 10 do 18 hod. zde budou kožní lékaři zdarma vyšetřovat kůži návštěvníků a zaměří se především na výskyt rizikových pigmentových znamének a kožních nádorů. Akce je letos přesunuta do středního pásu Václavského náměstí na úroveň ulice Opletalova.
Melanomem u nás každoročně onemocní 1500 lidí a pětina tohoto počtu na něj zemře. Průměrný věk pacienta s melanomem je 54 let. Nejvyšší nárůst je pozorován u žen ve věku 10-29 let.
Mladší generaci by měla oslovit se svým projektem „Prevence je léčba“ moderátorka Diana Kobzanová, která na svém příkladu demonstruje nutnost preventivních vyšetření kůže.
V minulém roce projevilo zájem o kontrolu své kůže ve stanu neočekávaně velké množství lidí. Během 2 dnů se podařilo vyšetřit celkem 1567 lidí. U 72 lidí lékaři odhalili zhoubný kožní nádor. Z toho bylo 11 melanomů, které představují nejagresivnější formu kožního nádoru, 8 spinaliomů a 57 bazaliomů. Nejmladší pacientce s diagnostikovaným melanomem bylo 28 let.
Akce „Stan proti melanomu“ je součástí celoevropské kampaně dermatologů, která má upozornit na nebezpečí výskytu rakoviny kůže a apelovat na důslednou prevenci a potrvá v různých formách celý měsíc květen.

Co by nás mělo přivést do stanu?
• světlá kůže, mnoho pih
• větší množstvím mateřských znamének (> 25)
• kožní nádor v rodině
• spálení v dětství
• pravidelné dovolené u jižních moří nebo blízko rovníku
• nově vzniklé nebo měnící se pigmentové znaménko

zdroj: www.melanomy.cz