Bolest hlavySetká se s ní téměř každý a jde o nejčastější typ bolesti hlavy. Tenzní bolest hlavy může být chronická, ale může se vyskytovat i sporadicky. Hlavní charakteristikou je tupá trvalá bolest, často spojená s únavou a stresem. Bývá doprovázena také tuhnutím svalů šíje. Bolest se zpravidla postupně zvyšuje, typický bývá pocit tzv. svírání obručí kolem hlavy. Na rozdíl od migrény bolest nepulsuje, ale bývá spojena s pocitem trvalého tlaku. Někteří nemocní ji popisují jako pocit, že se jim hlava rozskočí, exploduje.

Proč hlava bolí?
Dědičné dispozice k tenzní bolesti nebyly prokázány. Lékaři nevidí souvislost ani s hormonálními změnami. Za hlavní spouštěč bolesti považují špatné psychosociální stavy, a to zejména trvalé spory a s nimi spojený stres (a to i předtuchu stresu), chorobné stavy úzkosti a deprese a další emocionální vlivy. Mezi příznaky můžeme najít i lehkou formu fotofobie. Bolest pak může trvat od několika minut po několik dní. Tenzní boleti bývájí také spojené s objektivní bolestí hlavových svalů a jejich přecitlivělostí na pohmat. Nepříjemné je pro nemocného například česání.

Diagnóza
Pro zjištění objektivních příčin bolesti je nutné určit úplnou anamnézu pacienta. Lékaři často používají dotazníky, které pacient vyplňuje. Z údajů pak lze vyčíst, za jakých okolností se záchvat bolesti spustil. Je také nutné vyloučit všechny další možné příčiny, jakými jsou například předešlé úrazy, dlouhodobé sezení v nevhodné poloze, záněty dutin, glaukom, defekty krční páteře a další. Příčinou tenzní bolesti může být i zánět zubů nebo nevhodné užívání léků a látek jako jsou kofein, acylpirin, hypnotika nebo ibuprofen.

Jak bolest léčit?
Léčba epizodické tenzní bolesti je méně náročná. Zpravidla stačí odstranit stres, klid, případně užití běžných analgetik. Při užití medikamentů je vše nutné provádět pod dohledem nebo alespoň po konzultaci s lékařem. Dávkování léků při vracející se bolesti musí být přesně určeno. Navíc u pacientů trpících depresemi je vhodné užít jiných typů léků. U chronických bolestí je léčba cílena na medikaci i relaxaci. Krom léků mohou být podávány i obstřiky lokálním anestetikem pro zmírnění bolesti nebo použit olej uvolňující svalstvo. Důležitá je relaxace a celkové zlepšení psychického stavu. Využívány jsou také alternativní možnosti jako je akupunktura.

(iso)

Vademecum zdraví Léto 2009