Třezalka tečkovaná - květLidové názvy: Bylina sv. Jana, zděšenec, zvonečky, kvítí Panny Marie, láska, laskavé koření, svatojánské koření, milovníček, krvavník, prostřelenec,děravec, krevníček, čarovník. Stejně hodnotnou drogu poskytují i ostatní u nás rostoucí třezalky.
ČeleďTřezalkovité - Hypericaceae
Sbíraná droga: Nať - Herba hyperici
Původ a výskyt: Vytrvalá bylina rostoucí v Evropě, Asii a severní Africe. U nás je poměrně hojná na výslunných stráních, mezích, pastvinách, ve světlých lesích.

Čas a způsob sběruTřezalka tečkovaná
Kvetoucí nať v délce 20-30 cm, bez dřevnatých lodyžních částí se sbírá v červenci a srpnu. Suší se ve stínu za přístupu vzduchu nebo ve svazečcích volně zavěšených na drátech nebo provazech napnutých na půdě. Lze ji sušit též umělým teplem nepřevyšujícím 35 °C . Droga nesmí obsahovat zhnědlé listy, květy a zralé plody. Sesychací poměr je 4:1. Usušená nať se uchovává v suchém prostředí v papírových nebo jutových pytlích. Pozor! Snadno vlhne a plesniví.

Praktické využití
Droga má protizánětlivé a dezinfekční účinky, urychluje metabolizmus, má vliv na krevní oběh, na činnost jater a žlučníku. Dále má uklidňující účinky, a proto se předepisuje při nervové vyčerpanosti, migréně, melancholii a duševní depresi. Zevně se používá olejový výtažek k hojení ran, bércových vředů, hemeroidů, omrzlin, popálenin a rozpraskané kůže.
Třezalka tečkovaná je rostlina vyvolávající fotosenzibilizaci, a proto je zakázáno v průběhu léčby opalování a pobyt na sluníčku. Droga je součástí některých čajových směsí.

z knihy Příroda léčí vydané nakladatelstvím Granit

Vademecum zdraví Léto 2007