Česká republika patří k zemím s nízkým výskytem tuberkulózy (TBC), nemoc zde však zcela nevymizela. Ke vzniku onemocnění přispívá stárnutí české populace, zhoršující se imunita i přibývající počet nakažených imigrantů ze států východní Evropy. Při příležitosti Světového dne boje proti tuberkulóze, který připadá na 24. března, to řekl vedoucí lékař Centra plicní endoskopie Nemocnice Na Homolce (NNH) MUDr. Jiří Votruba.
„V naší zemi onemocní ročně TBC 10 až 14 lidí ze 100 000. Je to relativně nízké číslo, ale přesto je třeba mít se na pozoru. K oslabení imunity populace vedou stále přibývající choroby, jako je cukrovka a obezita. Obranyschopnost organismu zhoršují také chronický stres a přepracovanost,“ uvedl MUDr. Votruba. Připomněl, že imunitu může potlačovat i biologická léčba podávaná u některých nespecifických zánětů. Před nasazením těchto léků je proto nutné pacienta vyšetřit, zda nemá známky tuberkulózy.
„V ČR byla TBC vždycky dobře léčena a sledována, patřili jsme vždy a ještě stále patříme v tomto oboru ke světové špičce. Existují však rizikové skupiny lidí, kteří mohou TBC onemocnět a dále ji přenášet. Jsou to například drogově závislí lidé a imigranti. Při častějším kontaktu s těmito lidmi hrozí zdravému člověku onemocnění,“ uvedl dr. Votruba. Upozornil, že při podezření na nákazu by se proto měl každý obrátit na svého plicního lékaře.
V Centru plicní endoskopie NNH se primárně léčbě TBC nevěnují, ale chorobu diagnostikují a poté posílají pacienty do plicních klinik a léčeben. „Ročně zachytíme pět až šest pacientů s tímto onemocněním,“ řekl dr. Votruba. Připomněl, že tuberkulózou trpí převážně starší lidé.
TBC je infekční bakteriální onemocnění, které postihuje nejčastěji plíce, ale také ledviny či krční uzliny, může zasáhnout kůži či kosti. Přenáší se nejčastěji kašláním a kýcháním. Prvními příznaky TBC je nápadná únava, nechutenství, hubnutí, pocení ve spánku, vleklý kašel. Léčí se speciálními antibiotiky, tedy antituberkulotiky.
Proti TBC se v ČR očkují již novorozenci. Dříve se přeočkovávali děti ještě v 11 letech, nyní se však tato vakcinace vynechává. „O tom, zda to bude mít nějaký negativní dopad na počet onemocnění, se dá jen spekulovat,“ uvedl MUDr. Votruba.
Doplnil, že obranou před tuberkulózou je nejen dodržování hygienických návyků, ale i zdravý životní styl, který přispívá k upevnění imunity. „Je to tedy zejména racionální strava, pohyb, dostatek spánku, přiměřený odpočinek a vyhýbání se stresu,“ dodal.
Světová zdravotnická organizace vyhlašuje Světový den boje proti tuberkulóze každoročně na 24. březen, protože v roce 1882 informoval tento den Dr. Robert Koch vědeckou společnost o objevu bacilu tuberkulózy. Cílem je upozornit na přetrvávající celosvětovou závažnost choroby, která postihuje všechny země a kontinenty bez výjimky. Jedna třetina lidstva je infikována tuberkulózními bacily, ročně je na světě zjišťováno šest až osm milionů nových TBC onemocnění a tři miliony lidí ročně na TBC umírá.

Tisková zpráva Nemocnice Na Homolce