Česká televize odvysílá 10. června 2010 v 21 hodin na ČT 2 dokument Zapomenuté děti. Příběhy pěti malých dětí spojuje ztráta rodičů a boj o přežití. Čeká podobný osud miliony dalších?

Africká Sierra Leone a Bhútánské království v Himálaji jsou i v dnešní době pro Čecha stále vzdálené a jejich každodenní realita nám uniká. Drsné podmínky, ve kterých musí žít řada tamních dětí, o kterých vznikl i dokumentární film Zapomenuté děti, nám přiblížila Pavla Gomba, šéfka české pobočky UNICEF.

Co vás na osudu dětí z těchto a podobných zemí nejvíce šokuje?
Jak brzy si musejí zvyknout na veškerá rizika. Některé z nich, a není jich málo, nemají žádného ochránce, v noci spí na ulici a musejí se ubránit všem rizikům, jako je obchod s dětmi, prostituce, výjimkou není ani prodej orgánů. Tyto děti navíc oficiálně neexistují, protože nemají žádný rodný list, takže když zmizí, nikomu vlastně nechybí.

Natáčeli jste i v Bhútánu. Do této země se ale člověk nedostává lehce…
Jedná se o jednu z nejizolovanějších zemí na světě. Za rok pustí za hranice asi jen sedm tisíc turistů. My jsme získali i povolení natáčet v klášteře, kde předtím žádní cizinci nebyli. Ve vesnici v Sierra Leone jsme zase museli získat povolení od náčelníka a místní rady.

Dokument mapuje osudy pěti dětí. Co je jejich společným jmenovatelem?
Jde o skutečné příběhy, které se skrývají za statistikami, jaké čteme v novinách každý den. Spojuje je to, co naše děti vůbec nezažijí -velmi brzký vstup do reálného života, v sedmi, osmi letech. V tomto věku se již musejí bez pomoci postarat samy o sebe. Zároveň jsme vybrali rozdílné země, které spojuje i téma vzdělání. Přežijí-li totiž tyto děti, nastává otázka, co dál. Ve hře je jejich budoucnost. Dokument tedy také mapuje, jak dlouhá cesta je do školy. Nechtěli jsme divákovi zprostředkovat jen extrémní situace. Cílem bylo, aby si lidé dokázali představit, co čeká dítě, když se narodí v těchto zemích.

Kolik dětí přichází o možnost se vzdělávat, chodit do školy?
Nyní ve školních lavicích chybí okolo 120 milionů dětí. Jsou to děti, které pracují velmi tvrdě, aby se uživily.

Během vysílání budou diváci moci posílat DMS zprávy či se zaregistrovat jako pravidelní dárci…
Dáváme divákům možnost pomoci místním dětem. V Bhútánu stavíme jednotřídky, snažíme se, aby děti v klášterech vyrůstaly v přijatelných podmínkách, jako je vzdělání, pitná voda, možnost si hrát. V Sierra Leone máme program Děti ulice.

Kolik peněz se z vybrané částky dostane na samotné programy?
Všechny. Kromě 4 %, které využijeme na provozní náklady.

Autor: Ondřej Nekola