VeinViewerNa první zkušenosti s unikátním systémem VeinViewer (novince, nejen v české medicíně, ale i v Evropě) jsme se zeptali paní Pavly Veselé, staniční sestry oddělení JIP Dětské kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Na Vašem oddělení JIP ošetřujete dětské pacienty od novorozenců do 19ti let. Dá se říci, že denně vidíte bolest a strach těch nejzranitelnějších. Lékařské úkony jako náběr krve, injekční podání léku včetně chemoterapeutických látek při onkologických onemocněních nebo zavádění periferní žilní kanyly jsou běžným denním rituálem. Můžete prosím vysvětlit hlavní přínosy při použití přístroje oproti tradiční metodě?
PV: Přístroj umožňuje vizualizaci cévního řečiště do hloubky 0,8 cm bez ohledu na věk pacienta, jeho hmotnost či barvu pleti. Zvláště barva pleti hraje při odběru velkou roli, protože pod tmavou kůží není žíla vidět a pomocí přístroje, který „nakreslí“ žíly na povrchu, můžeme přesně jehlu napíchnout. Odpadá tak velký stres hlavně u méně zkušených sestřiček.

Můžete se podělit o první zkušenosti s použitím přístroje VeinViewer?
PV: Na našem oddělení se setkáváme hlavně s kojenci - často pastózními, batolaty a chronicky nemocnými dětmi. Zvláště ty mají žíly většinou velmi poničené častými odběry. Proto nám VeinViewer nejen velice ulehčil vlastní práci, ale hlavně „ušetřil“ děti opakovaných vpichů, zbytečné bolesti i hematomů. U těch nejmenších jsme použili režim Fine Detail, který odhaluje i nejjemnější cévy.

A jak reagují větší „děti“? Zvláště, pokud se jedná o děti, které již mají zkušenosti s nepříjemnou aplikací. Určitě rády slyší, že jehla bude nepříjemná jen jednou a nebude tedy následovat možný průběh hledání a „napíchnutí“ žíly.
PV:
Větší děti jsou opatrnější a ostražitější, ale použití přístroje je pro ně zajímavou zkušeností - většinou se setkáváme s tím, že přístroj odvádí jejich pozornost, sledují kresbu, zelené světlo a méně vnímají vlastní odběr. Jsou klidnější jak děti, tak rodiče, což přispívá ke klidnější atmosféře v ordinaci.

A dokáže přístroj pomoci s dalšími negativními jevy, ovlivňujícími úspěšnost vpichu, například husté ochlupení?
PV: U nás konkrétně dítě s chloupky nebylo, ale vyzkoušely jsme speciální funkci Hair na eliminaci rušivých elementů kůže společně s dalšími sestrami sami na sobě. Opravdu to funguje, přístroj umí chlupy odstranit z pohledu.

A co laikové, kteří mají strach z neplánovaného „osvícení“, radiace apod.? Měli jste již i takový dotaz od pacientů či rodičů? Museli jste vysvětlovat působení vlnové délky blízké infračervenému záření, které umí najít žíly na základě působení hemoglobinu?
PV: Nikdo se nás na nic takového neptal, rodičům stačí vysvětlení, že to pomůže v odběru, že bude díky přístroji pouze jeden jediný vpich. Ale samozřejmě víme a kdykoli jsme přepraveny vyvrátit případný mylný názor na princip fungování přístroje. Přístroj VeinViewer je moderní technologickou novinkou, která prokazatelně zvyšuje komfort pacientů. Věříme, že bude brzy dostupná ve všech významných zdravotnických zařízeních a naše zdravotnictví se tak přiřadí k pokrokovým státům s vyspělou medicínou.

Velice Vám děkujeme za zajímavý rozhovor a přejeme úspěšné zvládání Vaší každodenní náročné práce.
Mirka Jůnová