VánoceVánoce jsou tradičním „strašákem“ pro všechny, kteří se snaží shodit nadbytečná kila nebo si svou hmotnost alespoň udržet. Dají se ovšem zvládnout i bez toho, abychom se báli po svátcích postavit na váhu. Základní zásadou je, že příjem energie by měl být stejný jako před svátky nebo jen o málo větší. Energii bychom měli přijímat rovnoměrně během celého dne. Není proto vhodné držet půst a večer se pak přejíst různých dobrot.

Důležitý je výběr surovin
Nahrazením některých surovin vhodnějšími můžeme nejen zmenšit kalorickou hodnotu vánočních dobrot, ale i vykouzlit zajímavé chuťové variace. Místo máslových krémů je vhodné vyzkoušet pudingové, tvarohové nebo želatinové. Náplně lze nahradit ovocem, bílá mo uka zase moukou celozrnnou a cukr sladidly. K přípravě chlebíčků je příjemnou a zdraví prospěšnou změnou nahrazení bílé veky celozrnným pečivem. Chlebíčky můžeme namísto kupovaných tučných salátů namazat tvarohovými sýry a ozdobit zeleninou. Na obloženou mísu se pak hodí zelenina v kombinaci s libovou šunkou a sýry s obsahem tuku do 40 %. Kalorický příjem můžeme snížit například i tím, že namísto klasické přílohy jíme zeleninu. Tvrdý alkohol a sladké míchané nápoje obsahují taktéž velké množství energie.

Rohlíček vydá za dietní oběd
Snad největší kalorickou bombou je klasické vánoční cukroví. Například sto gramů rohlíčků z máslového krému, oříškového základu s čokoládovou polevou má energetickou hodnotu 1 100 kJ, což je srovnatelné s dietním obědem. Vhodné je proto zdravější cukroví, například kuličky ze sušeného ovoce, želé s granátovým jablkem nebo jednohubky z ovoce lehce máčeného v čokoládě. Cukroví ale není jediné nebezpečí, také tradiční jídlo českého vánočního stolu - kapr s bramborovým salátem - je nejen chutné, ale i velmi tučné. Jednoduchými úpravami přitom můžeme docílit radikálního snížení jeho kalorické hodnoty (viz tabulka).

Tradiční smažený kapr s bramborovým salátem

Smažený kapr, 150g

1 750 kJ

Bramborový salát, 400 g

3 160 kJ

Celkem

4 910 kJ

Kapr smažený na minimu tuku a bramborový salát, kde místo majonézy použijeme jogurt

Smažený kapr, 150g

1 100 kJ

Bramborový salát, 400 g

1 280 kJ

Celkem

2 380 kJ

Pečený kapr s bramborovým salátem bez majonézy i jogurtu

Pečený kapr, 150g

780 kJ

Bramborový salát, 400 g

1 000 kJ

Celkem

1 780 kJ

Plán vánočního jídelníčku
Důležité je naplánovat si stravování ještě před Vánoci. Nestačí si jen říci, že si chcete svoji váhu udržet. Je nutné si stanovit, co si o svátcích dovolíte sníst. Ten, kdo si stanoví předem zásady stravování, má pak větší přehled o příjmu a složení potravin a více si věří, že dokáže svátky zvládnout bez újmy na váze.

Kristýna Galová, výživová poradkyně

Vademecum zdraví Zima 2009