- Vademecum zdraví - http://vademecum-zdravi.cz -

Vědci rozluštili strukturu genomu viru HIV

Posted By Zlata Bursí­ková On 10. 6. 2010 @ 17.01 In Výzkum, Víte, že... | Comments Disabled

Vědcům ze Spojených států se podařilo rozluštit strukturu genomu viru HIV, který způsobuje smrtící nemoc AIDS. Jejich úspěch by tak mohl v blízké budoucnosti urychlit výzkum a vývoj nových antivirových léčiv na tuto chorobu. Je to vůbec poprvé, co se vědcům podařilo dopracovat se až k celkové genetické mapě tohoto viru. Nikomu se to dosud nepodařilo.
Podle Kevina Weekse ze Severokarolínské univerzity, který stál v čele celého výzkumného týmu, vědci doufají, že se tím otevřou cesty k mnoha novým léčivům.
U viru HIV, který je hlavní příčinou pandemie AIDS, je stejně jako například u viru chřipky či hepatitidy C, nositelkou genetické informace molekula kyseliny ribonukleové RNA, která umožňuje tvorbu bílkovin. U většiny organizmů a u savců je nositelkou genetické informace kyselina deoxyribonukleová DNA. Genetické informace obsažené v RNA jsou ale komplexnějšími.
Velmi důležité je podle vědců také to, že nový objev může přispět i k vývoji nových léků proti banálním onemocněním jako je nachlazení.

(mš)

Vademecum zdraví Jaro/Léto 2010


Article printed from Vademecum zdraví: http://vademecum-zdravi.cz

URL to article: http://vademecum-zdravi.cz/vedci-rozlustili-strukturu-genomu-viru-hiv/