VirózyPod označením virózy se skrývají onemocnění dýchacího traktu probíhající pod obrazem rýmy, kašle a také zvýšených teplot. Projevují se prostřednictvím příznaků jako je zánět nosohltanu, hrtanu až průdušek. Virózy jsou nevítaný host, dostavují se k nám však bohužel celoročně, ale typickým obdobím jejich většího rozšíření je podzim spojený s nástupem sychravého, chladného počasí. Často tyto nemoci nazýváme také chorobami z prochlazení, neboť právě prochlazení lidského organizmu vede k usnadnění nástupu viróz.

Příčiny viróz
Virózy jsou způsobeny řadou různých virů, šíří se kapénkovou infekcí a mají typický průběh, každému známý. Začínají nástupem rýmy, kašle a teplot, jsou spojeny se zvýšeným pocením. Takové jsou ve stručnosti hlavní příznaky viróz. Byť se tyto choroby jeví některým pacientům jako zdánlivě banální, není v žádném případě rozumné je podceňovat. I na „obyčejnou“ virózu může takzvaně nasednout bakteriální superinfekce spojená s vážnějšími následky pro zdravotní stav pacienta.

Jak na virózy?
Zde je třeba zdůraznit, že zásadní obranou je prevence. Ta spočívá v trvalém cílevědomém posilování a otužování organizmu. Do této kategorie patří pohyb, nepřetápění bytových prostor, zajištění dostatku vitaminů a pobytu na čerstvém vzduchu. Samozřejmě, jsou to často opakované rady, které by již každý měl znát, bohužel jsou však stále příliš málo dodržované.
Vlastní léčba je symptomatická. Jak známo, na viry nepůsobí antibiotika a antivirotika, nejsou určena k boji s rýmou. Onemocnění tedy léčíme především klidem na lůžku (již z hlediska dalšího šíření viróz je několikadenní separace nemocného s akutními příznaky více než rozumná), srážením vyšší teploty (mírně zvýšená teplota je však pozitivní z hlediska boje organizmu s virem) a podáváním antipyretik. Dále pak kapkami do nosu k usnadnění dýchání při nočním ucpávání nosu, kapkami na kašel k usnadnění odkašlávání hlenů (expectorancia) či k nočnímu ztišení kašle (antitusika).
Všechny tyto kategorie léků jsou běžně dostupné bez receptu v lékárnách. Každý lékárník dobře poradí o současných možnostech léčby, včetně existujících kombinačních preparátů, které pomáhají zmírnit nepříjemné projevy viróz. Je určitě rozumné mít některé ze základních léků proti viróze v domácí lékárničce tak, abychom akutní nástup choroby již v období jejích počátečních příznaků zvládli co nejdříve, bez nutnosti okamžitého shánění potřebných léků.

Kdy jít k lékaři?
Návštěvu lékaře v těchto případech ponecháváme až na období eventuálních komplikací či při případném prodlužování nemoci. Vystavení pracovní neschopnosti, je-li nezbytné, lze jistě s praktickým lékařem domluvit telefonem a nepřispívat zbytečně k šíření virózy. Trvání akutní nemoci bývá při běžném průběhu omezeno na několik dnů a odeznění všech příznaků je běžné do deseti až čtrnácti dnů od počátku onemocnění.
Každé nové vzplanutí příznaků či vzestup teplot do horečnatých stavů již věští nepříznivou komplikaci a pak je na místě vyšetření praktickým lékařem, který rozhodne o dalším postupu či dalších odborných vyšetřeních (rtg plic, ORL), včetně případného nasazení antibiotické léčby. Mnoho praktických lékařů již disponuje v ordinaci přístrojem ke stanovení CRP, což je velmi přesný indikátor rozlišení virové a bakteriální infekce a umožňuje naprosto přesné určení času, kdy je vhodné a nezbytné použití antibiotik.
Doba, kdy pacient odcházel z ordinace zhrzen tím, že nedostal od lékaře na virózu antibiotika, je jak doufám, již za námi. Vzdělaný pacient zkrátka ví, že na rýmu je kapesník (k jednorázovému použití) a že zbytečně nasazená antibiotika ještě dále zhoršují virózou „nabouranou“ imunitu.

MUDr. Zdeňka Poláková

Vademecum zdraví Podzim/Zima 2010