Vypadávání vlasůPrůměrně roste člověku na hlavě 100 tisíc vlasů. U zrzavých o 20 tisíc méně, u blonďatých i o 40 tisíc více. Na každý centimetr čtvereční se vtěsná až 120 vlasů.

Jaká je příčina vypadávání vlasů
Příčin vypadávání vlasů je opravdu velký počet a mnohdy není lehké zjistit, proč k jejich ztrátě dochází. Někdy je naopak příčina jasná, ale problematicky se výpad vlasů léčebně ovlivňuje.
Schematicky lze poruchy růstu vlasů rozdělit na dvě hlavní skupiny: na onemocnění vrozená, kdy již od dětského věku dochází ke vzniku lysých ložisek na hlavě, nebo mohou vlasy chybět zcela. Mnohdy chybí i jiné ochlupení na těle. Léčebně se většinou nedá nic dělat.
Další skupinou onemocnění jsou poruchy získané během života, a ty jsou nejčastější. Malou skupinou jsou chorobné změny kůže hlavy, může dojít k jizvení se zánikem vlasových cibulek a nevratným výpadem vlasů v postižené lokalitě.
Daleko častěji dochází k přechodnému výpadu vlasů, a to z těchto příčin: těžký, utažený účes, trvalý psychický stres, fyzické vypětí, těhotenství, užívání léků, infekce, nedostatek vitamínů, podvýživa, onemocnění štítné žlázy a těžké operace.
Zejména u mužů dochází k vypadávání vlasů, které začíná na čele, postupně dochází k výpadu na celém temeni, až zbývá úzký lem v týle. Při tomto typu výpadu vlasů hraje důležitou roli dědičnost a mužské pohlavní hormony. Tento typ výpadu se nazývá androgenetický.
Lékařský termín pro zvýšený výpad vlasů je effluvium či defluvium. Kompletní ztráta vlasů se nazývá lysivost, odborně alopecia nebo calvities. Vypadávání vlasů může být přechodné nebo trvalé, částečné nebo úplné, ložiskové nebo difúzní.

Příznaky vypadávání vlasů
Příznaky výpadu vlasů jsou různé. Zejména u mužů dochází postupem věku k vytváření „koutů“ na čele a lysinek na temeni, až zbude pouze pruh vlasů na týle. U žen je výpad vlasů difúznější a netvoří se tak výrazné „kouty“. Někdy dojde k rychlému výpadu vlasů pouze v určitých místech na hlavě a vznikají tak okrouhlé lysinky. Výpad vlasů je mnohdy více než na hlavě viditelný na polštáři, v odpadu po koupání, na hřebenu při česání nebo začnou klouzat vaše dosud držící sponky.
Údaje o tom, kolik zdravému člověku může vypadnout vlasů, se různí. Nejčastěji se uvádí norma okolo 100 vlasů za den. Po mytí vlasů to může být až 300. Vlas neroste kontinuálně jako například nehet, ale každá vlasová cibulka - místo, odkud vlas roste - prochází cyklickým rytmem fáze růstu a klidu. Vlasová cibulka během celého života vyprodukuje asi 10-12 vlasů. Růst vlasu je rozdělen na tři období.
Růstová fáze (anagenní), ve které se nachází 85 % všech vlasů, toto období trvá několik let. Poté následuje fáze zániku (katagenní), trvající 1-2 týdny, je v ní běžně 1 % vlasů.
Poslední fází je období těsně před vypadnutím vlasu (telogenní), trvající 2-4 měsíce, je v ní 14 % vlasů. Na konci tohoto období je možno vlas bezbolestně vytáhnout, sám vypadne nebo ho vyčešeme. Jednotlivé vlasové cibulky nejsou synchronizovány s okolními, vlasy se proto mohou nacházet v různých stadiích růstu.

Co s tím?
Nebojte se a vyhledejte dermatologa. Stanoví příčinu a pomůže vám s léčbou. K diagnostice výpadu vlasů většinou postačí zkušenému lékaři podrobná anamnéza, kterou získá rozhovorem s vámi, a pohled na kštici, kdy posoudí stav vlasu a kůže. Při nutnosti podrobnějšího zhodnocení počtu a kvality vlasů sestaví trichogram.
Trichogram je metoda, při níž dermatolog vytrhává pacientovi na různých místech hlavy malé chomáčky vlasů a zkoumá jejich kořínky pod mikroskopem. Modernější metodou, ale ne běžně dostupnou, je fototrichogram. Při této metodě se ve vlasové pokrývce hlavy hladce vyholí malá ploška kůže a silně zvětšená se vyfotografuje. Lékař po třech dnech spočítá jednotlivé znovu vyrůstající vlasy. Častěji než trichogram a fototrichogram se provádějí běžné krevní testy. Vzácně při podezření na jizvící procesy se provede v lokálním znecitlivění malý odběr kůže a mikroskopické vyšetření stavu vlasových cibulek a okolí tkáně.
Vzhledem ke širokému spektru možných příčin výpadu vlasů je i široké spektrum léčebných postupů a patří jistě do rukou erudovaného odborníka - dermatologa. Nejčastější metodou jsou vitamínové nebo aminokyselinové doplňky ve formě tablet, aplikace speciální „hluboko zmražené kaše“ nebo dráždivých roztoků na pokožku hlavy, které zvyšují prokrvení, čímž přinášejí výživu pro vlasové cibulky.
Pokud však dojde ke zničení vlasových cibulek a nevratnému výpadu vlasů, jsou tu ještě metody estetické medicíny, do kterých patří transplantace vlasů. Je to výkon prováděný v lokálním znecitlivění, kdy z míst, kde jsou ještě vlasové cibulky zachované, se přenesou na místo, kde jsou zničené.

Co neovlivníte a co můžete očekávat
Prořídnutí vlasů ze stresu, po nemocích, při dietách či po porodu je většinou přechodné a se zotavením se zotaví i vlasy. Jedním z těžkých problémů je ohraničené, kruhovité vypadávání vlasů. Jde o poruchu imunitního systému, která se špatně léčebně ovlivňuje. Naštěstí až 80 % postižených míst do dvou let opět zaroste. Nejhorší prognózu má kompletní ztráta vlasů, která může být doprovázena ztrátou i dalšího ochlupení na těle; zde bohužel transplantace vlasů není možná. Jedinou možností je nošení paruky. V dnešní době jich však je dostupná opravdu široká paleta od ručně zpracovávaných po strojově vyráběné.
Vysoké riziko výpadu vlasů mají zejména muži, jejichž mužští předkové klasickou androgenetickou alopecií trpí. U žen je jedno z nejrizikovějších období po porodu.

Jak se mám o vlasy starat?
Vlasy hýčkejte a nedělejte s nimi nic, co je zatěžuje: jemně je pročesávejte, žádné kartáčování silou, nenoste stažené účesy, žádné trvalé, či používání kulmy. Po mytí vlasy nechte volně uschnout nebo je vysušte studeným vzduchem, dopřejte jim regenerační balzám a nevystavujte je přímému slunci. Existují i spreje s UV ochranným faktorem. Kupte si některý z vitamínových doplňků na podporu růstu vlasů a hlavně žádné stresy, fyzická námaha a přísné diety. Všechna tato doporučení jsou vhodná i jako prevence.

zdroj: www.ordinace.cz

Vademecum zdraví Jaro 2008