Již v dávnověku lidé používali k léčení různých ran a vředů dužinu a šťávu z ovoce bohatého na enzymy např. z fíků, papáji či ananasu a také čerstvé části některých orgánů obětních zvířat, rovněž s vysokým obsahem enzymů. Moderní medicína využívá určité enzymy pro léčbu řady onemocnění. Některé enzymy se podávají na podporu trávení, jiné k místní léčbě špatně se hojících ran, zánětů nebo v injekční formě k rozpouštění krevních sraženin v cévách životně důležitých orgánů, například při léčbě akutního infarktu.

Co je zánět?
Zánět je přirozená obranná reakce organizmu, kterou zajišťuje imunitní systém. Mohli bychom stručně říci, že se naše tělo prostřednictvím zánětu snaží vyloučit škodlivinu, která ho vyvolala, odstranit poškozenou tkáň a nahradit ji tkání novou. Bez zánětu by se nezhojilo prosté říznutí do nešikovného prstu ani zlomená kost. Opravná zánětlivá reakce je nutná pro zhojení každé chirurgické rány. Jestliže však zánět trvá příliš dlouho nebo se neustále opakuje, znamená to, že v organizmu něco není v pořádku.

Systémová enzymoterapie
V posledních desetiletích se rozvíjí a je stále více využívána nová léčebná metoda - systémová enzymoterapie. Používá směsi některých rostlinných a živočišných enzymů ve formě tablet. Aby enzymy nebyly v žaludku poškozeny kyselými trávicími šťávami, jsou v tabletách chráněny speciálním obalem. Rozpouštějí se až v tenkém střevě, odkud se část z nich vstřebává do krevního a mízního oběhu a do tkání. V organizmu pak pomáhají především tam, kde probíhá zánět.

Konec opakovaných zánětů
Enzymy využívané v systémové enzymoterapii nepotlačují zánět jako klasické protizánětlivé léky, ale „optimalizují“ jeho průběh tak, aby proběhl pro organizmus co možná nejpříznivěji a pokud možno co nejrychleji, aby beze zbytku zase odezněl. Enzymy totiž dokáží štěpit škodlivé látky vznikající při zánětu a tím, že zlepšují funkci lymfatického systému, napomáhají k jejich odstranění. Urychlují vstřebávání otoků a omezují jejich tvorbu. Upravují prokrvení postižených tkání, jejich zásobení živinami a kyslíkem. Díky tomu omezují také bolest spojenou se zánětem a podporují a zrychlují hojení a regeneraci. Svým působením na imunitní systém navíc zajišťují, aby se záněty neopakovaly a nestaly se chronickými.

Možnosti využití
Systémová enzymoterapie se stále častěji využívá při léčbě velkého počtu zánětlivých onemocnění - od zánětů dýchacích nebo močových cest přes gynekologické záněty až po záněty kloubů nebo žil. Urychluje také hojení po úrazech a zkracuje dobu léčby pooperačních ran. Pomáhá dokonce i u bakteriálních zánětů, kde je zapotřebí nasadit antibiotika. Enzymy totiž usnadňují průnik antibiotik do těžko přístupných tkání a tím zvyšují účinek antibiotické léčby. Proto je vhodné brát enzymy jako doplněk při užívání antibiotik.

lm

Vademecum zdraví Zima 2008