LázenstvíOpravdu málokdo v dnešní hektické době netouží po pár dnech odpočinku. Zejména obyvatelé větších měst dlouhodobě pociťují nutnost psychického uvolnění, potřebují se zkrátka „vypnout“. Ideálním řešením jsou stále populárnější wellness pobyty.
Cílem wellness procedur je celková relaxace a regenerace, především psychická, ale i tělesná. Klasické lázeňské pobyty jsou osvědčenou ozdravnou metodou, kterou často dosahujeme i výrazného zlepšení zdravotního stavu.
Samozřejmě si je lze dopřát i mimo vážnějších důvodů, například při rehabilitaci po operativních zákrocích či vážnějších onemocněních, zejména pohybového aparátu či nemocí srdce a podobně.

Intenzivní regenerace
Avšak ne každý si může dovolit strávit dva, tři týdny v lázních a navíc pokud by měl mít takto dlouhý pobyt spíše preventivní charakter a nebude tedy hrazen zdravotní pojišťovnou, je zřetelně levnější investicí prodloužený víkend s wellness programem. Například v příjemném horském hotelu. Samozřejmě délka pobytu zde není limitována, záleží jen a jen na vašich časových možnostech.
Wellness je zkrátka určen zejména pro ty, kdo si potřebují odpočinout a rádi si vychutnají trochu toho hýčkání wellness procedurami. Pobyt v takovém hotelu s parními lázněmi, saunou, vířivým bazénem a pochopitelně též s nejrůznějšími masážemi, je skvělým způsobem jak v poměrně krátkém čase účinně dobít baterky“.

Nejde jen o lenošení
Z předchozích řádků by se mohlo zdát, že wellness je pouze o lenošení. Ale ti, kdo se zajímají o zdravý životní styl alespoň trošičku hlouběji, vědí, že pomocí kombinace aktivního pohybu se zdravou stravou a péčí o tělo i duši, lze často docílit optimálního výsledku pro zlepšení fyzické a duševní kondice.
Wellness tedy rozhodně není pouhou módní záležitostí, ale v situaci, kdy na nás civilizační choroby útočí ze všech stran, představuje výbornou formu prevence řady nemocí a způsob jak si zachovat vitalitu a chuť do života.

Milan Žoha

Vademecum zdraví Podzim/Zima 2010