Opět nastal čas, kdy chladné dni a ještě chladnější večery připravují zatěžkávací zkoušku našemu organizmu a zejména jeho imunitnímu systému. Každým rokem v tuto dobu kolem sebe vidíme pokašlávající spoluobčany, maminky, jak utírají nosánky svým ratolestem, anebo i sami pociťujeme slabost v těle, teče nám z nosu a útočí na nás nemoc.
Na podzim a v zimě přijímáme méně vitamínů, protože máme k dispozici méně čerstvého ovoce a zeleniny, nedostatek světla a slunce se podepisuje pod naši únavu, ve vzduchu je mnohem větší výskyt baktérií a virů od nemocných lidí. A přestože se tato situace neustále rok co rok opakuje, nejsme důslední a svému organizmu nepomáháme dostatečně.
Hlavním problémem vysoké nemocnosti a častého opakování nemoci bývá oslabená imunita. Mívají ji především děti, jejichž imunitní systém není ještě plně rozvinutý, a starší lidé, u kterých je do jisté míry již opotřebován. Naši imunitu však ohrožuje i přílišná fyzická námaha a vyčerpání, také psychické napětí a stres.
Lidé s oslabenou imunitou jsou unavení a náchylnější k mnoha různým nemocem virového i bakteriálního původu - nachlazení, chřipce, onemocnění dýchacích cest a nejrůznějším zánětům. Prodělání těchto nemocí ještě více imunitu oslabuje, zvláště pokud nedodržujeme rad lékaře a snažíme se nemoc „přechodit“. Začíná tak začarovaný kruh, kdy oslabená imunita je příčinou nemoci, která ji ještě více oslabuje. Nemoc se opakovaně vrací a přináší další, čím dál tím závažnější rizika a komplikace.
Pro posílení a udržení silného imunitního systému pomůže zvýšený příjem vitamínů, ale také probiotika a enzymy. Některé enzymy v našem těle řídí správné fungování imunity. Nicméně v období, kdy je organizmus oslaben, nedokáže sám zvládnout např. silný zánět, je tedy důležité přijímat enzymy zvenčí. Zabraňují vysoké nemocnosti a častému opakování nemoci, které by mohlo mít neblahý vliv jednak na naše zdraví, jednak na kvalitu života jako takového. Nejznámějším enzymovým lékem, který posiluje oslabenou imunitu a působí proti zánětům a otokům, je Wobenzym.
Nepodceňovat prevenci a ochranu našeho imunitního systému se skutečně vyplatí, a to zdaleka ne pouze finančně, tedy tím, že nebudeme odkázáni na výplatu nemocenských dávek. Zdraví máme každý skutečně jen jedno a je na každém z nás, jak o ně budeme pečovat.

(jih)

Vademecum zdraví Podzim/Zima 2010