ObezitaOpět je jasné, že hubnutí nebude ani tento rok snadné. Česká republika je na třetím místě na světě v počtu obézních osob. Před námi jsou pouze Řekové a Chorvaté. S obezitou jsou ale spojeny zdravotní komplikace, které nebývají právě příjemné.

Jaké komplikace obezita přináší?
Potíží, které může obezita způsobit, je skutečně nepřeberné množství. Lidé, kteří jsou v dětství obézní, mají dle výzkumů o 20 % vyšší šanci, že budou trpět v dospělosti nádorovým onemocněním. Jde o nádory gynekologické (endometrium, cervix dělohy, vaječníky, prsa), dále nádory kolorektální a urologické (ledviny, prostata). S obezitou se však pojí také kardiovaskulární rizika, jako je hypertenze, ischemická choroba srdeční, hypertrofie a dilatace levé komory srdeční, cévní mozkové příhody a tromboembolické choroby. Při velké obezitě vzniká rovněž Pickwickův syndrom, což je způsobeno vysokým obsahem viscerálního tuku v dutině břišní. Plíce se tak nemohou dostatečně rozepnout, jsou vytlačovány nahoru, a vzniká tak nedostatečná ventilace a dušnost. Při obezitě jsou časté i zažívací obtíže, jako je pálení žáhy či záněty žlučníku, stejně jako ortopedické obtíže - artróza nosných kloubů (kyčle, kolena) či bolesti zad. Obezita je také příčinou častých kožních onemocnění, například strií, celulitidy, popřípadě různých plísňových onemocnění, které vznikají v důsledku zapářky v místech tukových záhybů. V neposlední řadě pak obezita způsobuje lidem i různé psychické potíže. Obézní lidé jsou často společensky diskriminováni (anti-fat rasismus), trpí malým sebevědomím, časté je sebeobviňování, deprese, úzkosti, které se mohou postupně stát nezvladatelnými a běžné fungování omezujícími. Se špatnou psychickou kondicí obézních lidí souvisí i sexuální problémy, projevující se impotencí či nepřiměřeným studem, který ovlivňuje sexuální život partnerů.

ObezitaLéčba obezity - jak na to?
Při snaze zhubnout máme v zásadě dvě možnosti. Ta první spočívá v tom, že věříme ve svou pevnou vůli a do hubnutí se pustíme sami. Se silnou motivací a dostatkem pevné vůle je tato cesta snadná. Ale to je právě nejčastější kámen úrazu. Stále totiž fungujeme jako děti, které, aby dělaly to, co není příjemné, musí mít nad sebou kontrolu. A hubnutí je opravdu cesta v jistém smyslu proti přirozenosti, protože se musím vědomě rozhodnout několik týdnů či měsíců omezovat to, co mi je příjemné a dělá mi radost. V případě, že své vůli tolik nedůvěřujete, máte ještě druhou možnost. Zkuste překonat svůj pocit nejistoty a navštívit, pokud je to jen v oblasti, kde bydlíte, možné, odborníka - lékaře. Obezita je zdravotní problém, a lékař může přesně zvážit, co je pro vás z hlediska příjmu potravy i pohybu vhodné a čeho se naopak vzhledem k vašim dalším onemocněním vyvarovat. Včas vám také může doporučit a předepsat léky na snížení hmotnosti, které hubnutí usnadní a zefektivní. Tím je možné se vyhnout nejen dalšímu zklamání z toho, že vůle opět selhala, ale skutečnost, že se týden co týden musím před někým zvážit a zhodnotit své týdenní snažení, je tak nepříjemná, že vám to téměř znechutí dát si opět večer čokoládovou tyčinku či slané oříšky.

Je obezita také můj problém?
Obezita je dána množstvím tuku v těle, a její stupeň vyjadřuje index tělesné hmotnosti, jinak také nazývaný Body Mass Index (BMI).
Je však důležité nejen množství, ale i rozložení tuku v těle. To udává jednoduchý ukazatel, jakým je obvod pasu. Mužský typ obezity s uložením tuku v oblasti břicha a hrudníku je ze zdravotního pohledu nebezpečnější než obezita tzv. ženského typu, kdy je tuk uložen převážně v oblasti hýždí a stehen.

Zhodnocení obvodu pasu
Index BMI je jednotný pro obě pohlaví a zároveň nezohledňuje věk. Tím se stává značně nepřesným. Velmi často se stává, že muž, který má dostatečné množství svaloviny a nízké procento tuku v těle, a je tedy podle jiných ukazatelů zdravý a jeho procento tuku v normě či dokonce pod normou, může být dle tohoto indexu v nadváze.
Druhá hodnota, která rozhoduje o tom, zda je v našem těle z hlediska hmotnosti vše v pořádku, je procento tuku v těle.

Zhodnocení dle procenta tuku v těle
Tuto hodnotu je možné nechat si změřit v poradně pro snižování nadváhy, v lékárně a často při reklamních akcích na ulici. Hodnoty vypočítané na starších typech přístrojů jsou již nepřesné.
Dle nových norem se při určování procenta tuku v těle výrazněji zohledňuje věk a pohlaví. Např. žena ve věku 30 let, která váží 71 kg při výšce 171 cm, může být ve výpočtu procenta tuku v těle již v pásmu nadváhy. Naproti tomu 60 letá žena se stejnými parametry bude procentem tuku v těle v normě. Muž se stejnými parametry může být procentem tuku v podváze. Zdravý člověk by měl mít hodnotu procenta tuku v těle přibližně do 30 %.

Spočítejte si své BMI = hmotnost v kg / výška (m2)
(například: výška 178 cm a váha 84 kg BMI = 84kg /(1,78m*1,78m)
tj. 26,5, oblast nadváhy
BMI / index / stav / riziko
méně než18,5 / podváha / vysoké
18,5-24,9 / zdravá váha / minimální
25-29,9 / nadváha / lehce zvýšené
30,0-34,9 / obezita I. stupně / středně zvýšené
35-39,9 / obezita II. stupně / vysoké
40-44,9 / obezita III. stupně / velmi vysoké

Riziko zdravotních komplikací podle obvodu pasu
- - - - zvýšené / vysoké
ženy více než 80 cm / více než 88 cm
muži více než 94 cm / více než 102 cm

MUDr. Erika Matějková

Vademecum zdraví Jaro 2006