Zesvětlëní zubůZákladní způsoby, jak docílit zesvětlení zubů, jsou v podstatě dva:
• mechanické zesvětlení - jde především o odstranění méně odolných povrchových pigmentů mechanickou cestou, jedná se spíše o očištění zubů než o jejich bělení v pravém slova smyslu,
• chemické bělení - za pomoci účinné látky dochází ke změně struktury pigmentů uvnitř povrchové vrstvy zubní skloviny, a tedy k jejich „zneviditelnění“.

Mechanické zesvětlení
Asi nejznámějším prostředkem k mechanickému odstranění některých povrchových pigmentů jsou tzv. abrazivní zubní pasty, obsahující mikročástice (např. bikarbonát sodný), které „obrušují“ ulpělé pigmenty ze zubní skloviny. Na trhu jsou také zesvětlující zubní pasty s obsahem enzymů (narušují strukturu pigmentů nebo je zesvětlují) nebo mikrosilikátů (speciální mikroperly nebo mikrogranulky mechanicky odstraňující méně odolné pigmenty). Některé pasty označované jako bělicí (whitening) na našem trhu však obsahují mikročástice, které jsou agresivní zejména vůči dentinu na obnažených krčcích zubů, a mohou tak způsobovat přecitlivělost zubů - proto je vhodné poradit se o jejich užívání se zubním lékařem.

Chemické bělení
Principem chemického bělení je vlastně optické zneviditelnění pigmentů v povrchových strukturách zubní skloviny. Pigmenty se tedy zcela neodstraní, pouze se za pomoci chemických látek změní jejich struktura a docílí se tak žádoucího zmenšení či narušení jejich molekul. K tomuto účelu se používá buď peroxid vodíku, nebo šetrnější karbamid peroxid. Výhodou této metody je skutečnost, že účinná látka v kontrolované koncentraci působí jen na organické složky skloviny - těch jsou zhruba dvě procenta podílející se na zabarvení. Anorganické krystaly zubní skloviny zůstávají peroxidem nedotčeny, proto je tato metoda celkově nejen velmi účinná, ale také šetrná k zubům - to však platí výhradně při dodržení všech předepsaných pracovních postupů.
Při rozhodování se pro volně prodejné prostředky na bělení zubů bychom měli sledovat obsah účinné látky a její koncentrace a pamatovat na potřebné následné dodání minerálů (zejména fluoru a draslíku) vyběleným zubům.

zdroj: www.i-zuby.cz

Vademecum zdraví Podzim 2008