Dětská prevenceNávštěva zubního lékaře patří pravděpodobně k těm nejméně příjemným zážitkům každého z nás. Přitom všichni dobře víme, že správnou prevencí si lze mnohé nepříjemnosti ušetřit. Pravidla správné ústní hygieny je si však nutné osvojit už v nejútlejším dětství. Podle jakých pravidel ale mají rodiče při vedení svých dětí ke správné péči o chrup postupovat? Vhodné je řídit se podle následujícího desatera.

- Péče o zuby dítěte musí začít už v těhotenství. Nezbytnou podmínkou je, aby nastávající maminka navštívila praktického zubního lékaře, který se nejprve postará o její zuby a dásně. Kromě ošetření chrupu také poradí, jak zuby čistit, vysvětlí, proč mohou při čištění krvácet dásně, ukáže vhodné zubní kartáčky i další pomůcky pro ústní hygienu.
Zubní kaz je ve skutečnosti infekčním onemocněním a je to právě maminka, která nejčastěji přenese do dutiny ústní svého dítěte zárodky mikrobů. Mikrobi se živí vším sladkým, co s potravou do úst vkládáme a tak způsobují zubní kaz. Čistá ústní dutina maminky i ostatních členů rodiny, kteří s malým dítětem přicházejí do styku, je proto velice důležitá.
- S péčí o zuby dítěte začneme záhy po jejich prořezání do úst, čistíme buď velmi měkkým kartáčkem nebo navlhčeným čtverečkem gázy, povrchy zubů pečlivě otíráme.
- Dbáme na to, aby po kojení, které je nesmírně žádoucím způsobem výživy, nezůstávalo dítě dlouho u prsu (např. nespalo tak celou noc). Mateřské mléko rovněž obsahuje cukry, které mohou zubům uškodit. Pokud krmíme dále dítě lžičkou, nikdy nepoužíváme stejnou lžičku k ochutnávání, abychom dítěti mikroorganismy do úst nezanesli. Do kojenecké láhve nedáváme sladké nápoje, obzvláště ne na noc.
- Pokud dáváme dítěti dumlík, nikdy jej nenamáčíme do cukru nebo do medu.
- Do ordinace praktického zubního lékaře se s dítětem dostavíme záhy po dovršení prvního roku věku. Zubní lékař nám poradí, jaké pomůcky pro ústní hygienu dítěte vybrat, jakou zubní pastu zakoupit. Poté chodíme pravidelně každého půl roku. Návštěva zubního lékaře je důležitá nejen kvůli prohlídce zubů, ale je i příležitostí k tomu, abychom se mohli zeptat na vše, co nás ohledně ústní dutiny našeho dítěte zajímá (počty prořezaných zubů, nepravidelnosti v jejich postavení, užívání dumlíku, atd.).
- Se zubním lékařem také probereme otázku užití fluoridů, které jsou pro zdraví zubů velmi prospěšné a které může dítě dostat buď ve formě zubní pasty nebo tablet či zvláštních přípravků - koncentrovaných gelů, užívaných v delších intervalech.
- Jakmile dítě samo projeví zájem o čištění zubů, snažíme se jej v této snaze podpořit, avšak vždy musíme zuby sami dočistit (naprosto nutné v předškolním věku) a stále na čištění dohlížet. Použití kartáčku a fluoridované zubní pasty dvakrát denně (ráno po snídani a večer před spaním) je pro udržení zdravého chrupu zcela nezbytné. Jablko čištění chrupu nenahrazuje, naopak může na noc škodit.
- Máme stále na paměti, že velmi mnoho zmůže ve výchově dítěte k zubnímu zdraví osobní příklad, tj. naše stálá vlastní péče o hygienu dutiny ústní a pravidelná návštěva zubního lékaře.
- Pokud se objeví zubní kaz přes veškeré naše snažení, pravidelné návštěvy v půlročním intervalu jej odhalí ve velmi časném stadiu, kdy někdy není potřebí obávanou vrtačkou vůbec zasahovat. Pokud to nutné je, dovoluje časné stadium zubního kazu zkrátit dobu ošetření a tím i méně příjemné zážitky dítěte na minimum.
- Dnes je možné, aby se vaše dítě dožilo dospělého věku bez jediného zubního kazu a návštěvy zubního lékaře prožívalo jako příjemnou záležitost. Záleží však na Vás, jaké prostředí a možnosti mu vytvoříte. Zubní lékaři v tom zcela jistě pomohou.

Doc. MUDr. Věra Hubková

Vademecum zdraví Zima 2005