- Vademecum zdraví - http://vademecum-zdravi.cz -

Na Homolce léčí rozedmu plic zavedením umělé chlopně

Posted By Zlata Bursí­ková On 1. 10. 2009 @ 12.06 In Výzkum | Comments Disabled

Unikátní metodu k léčbě těžké rozedmy plic používají lékaři nově v Nemocnici Na Homolce. Pacientovi zavedou do průdušky jednosměrnou umělou chlopeň, která zabrání přístupu nadbytečného vzduchu do plíce, ale zároveň dovolí odchod nežádoucího vzduchu a hlenu z plíce ven. Ve čtvrtek 1. října 2009 provedli úspěšně tento zákrok již čtvrtému pacientovi, uvedl vedoucí lékař zdejšího Centra plicní endoskopie MUDr. Jiří Votruba.
„Metoda je oproti klasické chirurgické operaci, při níž se nemocnému otevře hrudník a odstraní část postižených plic, mnohem šetrnější a méně rizikovější. Výhoda je také v tom, že pokud chlopeň nefunguje v organismu správně, dá se bez problému odstranit,“ vysvětlil MUDr. Votruba. Největší efekt této léčby se dostaví za tři až čtyři měsíce po zavedení chlopně.
Průsvitná chlopeň o velikosti přibližně jednoho centimetru se zavádí pacientovi do průdušky v lokálním znecitlivění, zákrok trvá nejdéle hodinu. Dá se provádět i ambulantně. Výsledky jsou zatím velmi dobré.„Všichni tři pacienti, kteří u nás výkon podstoupili, jsou na tom dnes s dýcháním nesrovnatelně lépe,“ uvedl MUDr. Votruba. Doplnil, že jejich věk byl 55 až 75 let.
Tento zákrok provádí Nemocnice Na Homolce zatím jako jediná nejen v ČR, ale i ve střední a východní Evropě. „Ne každý nemocný s rozedmou plic je však pro tento výkon vhodný. Jsou určitá přísná kritéria, která musí splňovat. O tom, zda jim pacient vyhovuje, by měl rozhodnout specializovaný lékař,“ řekl Votruba. Například jedním z kritérií je skutečnost, že rozedma postihuje převážně horní lalok plíce nemocného.
Nemocnice hodlá od začátku příštího roku provádět pilotní studii této metody na 30 až 40 pacientech ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami. Chce tím docílit toho, aby tento zákrok pojišťovny v budoucnu určitým skupinám nemocných hradily. Pacient nyní za výkon neplatí, náklady jdou z větší části na vrub nemocnice, podílejí se na nich i sponzoři.
Rozedma plic je choroba, jíž onemocní zpravidla kuřáci. Plicní sklípky, v nichž se vyměňuje kyslík a kysličník uhličitý, jsou v důsledku zplodin z cigaret rozleptané a splývají tak v jakési puchýře, které jsou pro výměnu plynů nefunkční. Puchýře navíc mohou zužovat průdušky a zachycovat tak vzduch. Plíce kvůli tomuto nadbytečnému vzduchu zvětšují svůj objem a svým tlakem znemožňují správnou funkci bránice. Pacient se zadýchává, zpočátku nemoci jen při námaze, ale v pokročilejším stadiu choroby má potíže s dechem i v klidu.
Nejúčinnější prevencí rozedmy plic je vůbec nezačít kouřit. Pokud nemocní již dlouhá léta kouří, měli by s kouřením ihned přestat. Průběh choroby se zmírní a sníží se i riziko jejích častých komplikací. Přínos má i prevence zánětů dýchacích cest a rehabilitační léčba.

Tisková zpráva Nemocnice Na Homolce


Article printed from Vademecum zdraví: http://vademecum-zdravi.cz

URL to article: http://vademecum-zdravi.cz/na-homolce-leci-rozedmu-plic-zavedenim-umele-chlopne/