- Vademecum zdraví - http://vademecum-zdravi.cz -

Na Homolce operují štítnou žlázu šetrně

Posted By Zlata Bursí­ková On 13. 12. 2009 @ 12.02 In Různé, Výzkum | Comments Disabled

Operace štítné žlázyLékaři pražské Nemocnice Na Homolce operují nově štítnou žlázu mnohem šetrněji než dosud. Po zákroku zůstává pacientovi na krku jen malá jizvička. Je to díky operační technice zvané MIVAT (minimální invazivní videem asistovaná tyreoidektomie), kterou se naučili od italských kolegů z Pisy. Dosud provedli 50 úspěšných operací, při nichž odstranili pacientovi polovinu nebo celou štítnou žlázu, uvedl primář zdejšího oddělení ORL MUDr. Jan Paska.
Metodu vyvinul v Pise italský profesor Paolo Miccoli v roce 2000. Tímto způsobem se nyní operuje v Evropě jen na několika málo specializovaných pracovištích. Další průkopnické pracoviště je v Banské Bystrici na Slovensku pod vedením doc. MUDr. Lubomíra Marka, s nímž zdejší lékaři rovněž spolupracují.
„Operace se provádí za pomocí endoskopické techniky s využitím harmonického skalpelu. Je to nástroj, který byl původně vyvinut pro břišní laparoskopické operace. Skalpel tkáň nejen protíná, ale zároveň staví krvácení. Toto je u štítné žlázy velmi důležité, neboť jde o žlázu s velmi vydatným cévním zásobením. Během operace je díky užití tohoto nástroje rána přehledná a výkon je bezpečnější,“ uvedl MUDr. Paska. Doplnil, že skalpel pracuje na principu ultrazvukového kmitání za nižších teplot, než běžně užívaná elektrokoagulace (elektrické pálení), a je proto ke tkáním šetrnější. Bez tohoto skalpelu není prakticky možné techniku MIVAT provádět.
„Metoda přináší nemocnému řadu výhod - malou operační ránu o délce 1,5 až 2,5 centimetru, bezpečnost zákroku, menší pooperační bolestivost, která byla opakovaně ověřena pomocí studií VAP(stupnice bolesti) i poměrně krátkou dobu hospitalizace. Pacient u nás zůstává obvykle dva až tři dny,“ řekl MUDr. Paska. Doplnil, že endoskopických technik operace štítné žláze existuje více, ale MIVAT je podle něj nejracionálnější.
Upozornil však, že tato metoda má své indikační omezení a není vhodná pro každou operaci. „To je dáno velikostí žlázy a typem onemocnění. O tom, zda bude možné tuto metodu použít, musí rozhodnout vždy operující lékař,“ uvedl. Nemocný zatím za zákrok v Nemocnici Na Homolce neplatí. Je částečně hrazen ze zdravotního pojištění, zbylou část platí sponzoři.
Å títná žláza má motýlovitý tvar a je umístěna v dolní části krku, na přední straně hrtanu a dýchací trubice. Po její zadní ploše probíhá zvratný nerv, který je důležitý pro tvoření hlasu a umožňuje volné dýchání. Na zadní ploše jsou uložena příštitná tělíska - další žlázky s vnitřní sekrecí, které hrají další důležitou roli v metabolismu organismu. Tyto struktury musí při operaci zůstat nepoškozeny. Å títná žláza hraje významnou roli spolu s nervovou soustavou v celkovém řízení organismu, v metabolismu lidského těla, tedy látkové přeměny jako zpracovávání potravy, vyrovnávání stresových situací a mnoho dalších. Å títná žláza produkuje hormony ovlivňující řadu pochodů v lidském těle.
Porucha funkce štítné žlázy (tyreopatie) se projevuje buď její nedostatečnou činností (hypotyreózou) nebo naopak zvýšenou činností (hypertyreózou). Je způsobena zánětlivým procesem nebo nádorem, ať už zhoubným či nezhoubným. Z nenádorových onemocnění jsou nejčastějšími chronický zánět (difúzní lymfoidní tyreopatie) a uzlovitá přestavba, tedy vytvoření nežádoucích uzlíků ve žláze. Chronický zánět patří mezi autoimunitní onemocnění, to je takové, kdy je činnost imunitního systému člověka zaměřena proti vlastním orgánům či tkáním.
„Onemocnění štítné žlázy postihuje v ČR zhruba pět až sedm procent obyvatel, a to ženy čtyřikrát častěji než muže. Vyskytuje se u 15 až 20 procent žen středního věku. Navíc počet nových případů včetně nádorových onemocnění rok od roku vzrůstá, ročně je jich zaznamenáno zhruba 400,“ uvedl MUDr. Paska Doplnil, že zhoubné (maligní)nádory ve štítné žláze tvoří jedno až dvě procenta výskytu všech malignit v lidském těle. „Prokazatelně se zjistilo, že na výskyt některých nádorů má vliv dědičnost,“ dodal.
Hypotyreóza způsobuje zpomalení tělesného metabolismu. Mezi příznaky patří přibývání na váze, přecitlivělost na chlad, suchá kůže a vlasy, zhoršené soustředění. Obvykle se léčí podáváním chybějícího hormonu štítné žlázy - tyroxinu.
Hypertyreóza vzniká produkcí nadměrného množství hormonů štítné žlázy. Tím se zrychluje metabolismus v těle. K příznakům patří úbytek na váze, únava, zvýšená chuť k jídlu, podrážděnost, pocení, bušení srdce, excitovanost, přecitlivělost na teplo a vystouplé oči. Léčí se buď konzervativně léky, tedy tyreostatiky, následně pak při neúspěšnosti konzervativní terapie nebo při podezření na nádorový proces - chirurgicky, kdy se žláza odstraní, a poté se chybějící hormon dodává v tabletách.

Tisková zpráva Nemocnice na Homolce


Article printed from Vademecum zdraví: http://vademecum-zdravi.cz

URL to article: http://vademecum-zdravi.cz/na-homolce-operuji-stitnou-zlazu-setrne/