- Vademecum zdraví - http://vademecum-zdravi.cz -

Nemůžete otěhotnět?

Posted By Zlata Bursí­ková On 7. 5. 2009 @ 12.24 In Výživa, Poradna / Prevence, Močové a pohlavní orgány, Diagnóza → | Comments Disabled

ZmrzlinaZMRZLINA ZVYŠUJE ŠANCI NA OTĚHOTNĚNÍ
Také si myslíte, že „zdravý“ životní styl je tou nejlepší cestou k vytouženému potomkovi? To se ale mýlíte. Ženy, které se omezují v jídle, totiž svoji šanci na otěhotnění naopak snižují. Takové závěry alespoň přinesla studie amerických lékařů zabývajících se neplodností.
Výzkumníci z Harvardské univerzity a z nemocnice v Bostonu sledovali po dobu osmi let 18 555 pacientek ve věku 24 až 42 let, které během této doby buď otěhotněly nebo se o početí potomka snažily. Do studie byly zařazeny jen takové pacientky, u nichž do té doby nebyla nikdy potvrzena diagnóza neplodnost. Všechny tyto ženy podstoupily podrobná gynekologická vyšetření a odpovídaly na řadu otázek týkajících se pravidelnosti menstruačního cyklu a možných poruch ovulace. Lékaře navíc zajímalo i přesné složení jejich jídelníčku - co, v jakém množství a jak často jedí.
Během osmi let trvající studie se poruchy ovulace a menstruace objevily až u 438 žen. Výzkum ukázal, že se tak dělo především u těch, které denně jedly více než dvě jídla chudá na tuky. Naproti tomu u žen, které si dopřávaly jídlo s vyšším obsahem tuku (třeba smetanové jogurty nebo i zmrzlinu) více než jednou denně, lékaři zjistili o 25 % nižší riziko poruch ovulace a s tím spojených potíží s otěhotněním.

Přítel jménem tuk
Teď si možná říkáte, zda zařazení potravin jako jsou bůček, sádlo, tučné smetanové sýry, jogurty a podobně, do jídelníčku je opravdu to pravé ořechové. Nic se samozřejmě nesmí přehánět. Při konzumaci velkého množství zejména živočišných tuků se můžeme dočkat především problémů se srdcem. Rada lékařů, kteří se podíleli na výše zmíněné studii, tedy zní: Ženy, které chtějí otěhotnět, by měly zkusit na nějakou dobu změnit své stravovací návyky: nesnažit se hubnout a zařadit do jídelníčku plnotučné mléko, jogurty a sýry, klidně si dát i zmrzlinu. Stačí ale sníst dva takové pokrmy denně, víc by už zase nebylo žádoucí. Pro začátek při nákupech sáhněte po klasickém - nikoli light - jogurtu, neobávejte se sýrů s více než 30 % tuku a v mrazicím boxu si vyberte zmrzlinu, kterou máte nejraději. Pokud se ženě podaří otěhotnět, může se vrátit zpět k původní stravě. Jen tak si nebude zvyšovat zdravotní rizika plynoucí z dlouhodobého nadměrného přísunu tuků jako je kornatění cév, cukrovka atd.

MOŽNÁ JE NA VINĚ OBEZITA VAŠEHO PARTNERA
O tom, že obézní ženy mohou mít problémy s početím, už asi většina z nás slyšela. Je ale možné, že by za tímto neúspěchem mohly vězet i problémy s nadváhou na straně mužů?

Nižší kvalita spermií
U párů, kde muž trpí obezitou, je šance na zplození potomka poněkud nižší než u párů, kde partner problémy s nadváhou nemá. Spermiogram tlustších mužů prozrazoval nadmíru deformovaných nebo nepohyblivých spermií. Tyto závěry byly publikovány v odborném časopise Fertility and Sterility v říjnu 2008.

Nižší hladiny pohlavních hormonů
U těchto mužů bývají také nižší hladiny mužských pohlavních hormonů neboli androgenů a zároveň vyšší hladiny estrogenů, což jsou naopak hormony ženské, které u mužů vznikají přeměnou z androgenů v tukové tkáni. To znamená, že čím větší je zásoba tukové tkáně, tím více těchto ženských hormonů tělo obézního muže vytvoří. Odchylky byly pozorovány také v hladinách dalších látek důležitých pro metabolismus pohlavních hormonů. To by mohlo vysvětlovat negativní změny, které se odrážejí v kvalitě spermií.

Podíl má i cukrovka a ateroskleróza
Obezita je také často spojena s vysokými hladinami cukru v krvi a aterosklerózou, takzvaným kornatěním tepen. Obojí vede k postižení malých i velkých cév všude v těle, to znamená i cév v oblasti malé pánve, jejichž průchodnost je důležitá pro správnou funkci mužských pohlavních orgánů. Tento poznatek se odrazil i ve výše zmíněné studii, kde obézní muži v porovnání s muži s normální váhou přiznávali více problémů v sexuálním životě.

Dobrý důvod ke zhubnutí
Každému je asi jasné, že obezita s sebou přináší mnoho problémů - společenských, psychických, zdravotních - a jak z nové studie vyplývá, i partnerských. Poznatek, že vysoká váha může být spojena s poruchami plodnosti, by tedy mohl být pro obézní muže jeden z hlavních motivačních stimulů ke zhubnutí.

zdroj: www.zenska-neplodnost.cz, www.ulekare.cz

Vademecum zdraví Jaro 2009


Article printed from Vademecum zdraví: http://vademecum-zdravi.cz

URL to article: http://vademecum-zdravi.cz/nemuzete-otehotnet/