- Vademecum zdraví - http://vademecum-zdravi.cz -

Stárnutí by se mohlo zpomalit

Posted By Zlata Bursí­ková On 19. 10. 2009 @ 16.46 In Výzkum, Senioři, Víte, že... | Comments Disabled

StárnutíVětšina lidí se stáří obává. Podle vědců se již rýsuje možnost, jak zpomalit proces stárnutí. Při výzkumných pokusech dokázali prodloužit život myší o celých 38 %. Za vším stojí látka sirolimus vytvářená bakterií Streptomyces hygroskopicus, která byla objevena v půdě na ostrově Rapa Nui před čtyřiceti lety. Dnes se využívá při léčbě osob po transplantaci orgánů. Jeho účinek spočívá v potlačení imunity. Navíc je tato látka využívána i v oblasti kardiologie, kde se podává lidem se zúženými cévami v srdci.
Výzkumníci ze tří amerických center v Texasu, Maine a Michiganu nyní prokázali využití této látky i při zpomalení procesu stárnutí. Sirolimus nasadili u myší, které byly svým stářím srovnatelné s věkem 60 let u člověka a u nichž byla vytvořena co nejvěrnější nápodoba genetické rozličnosti a náchylosti k chorobám jako u lidí.
Výsledek byl neočekávaný. Látka těmto zvířatům prodloužila život o 28 až 38 %. Vědci naznačili, že by tato látka mohla být účinná i proti rakovině. Tuto hypotézu však musí podpořit další výzkum.

(mš)

Vademecum Zdraví Podzim 2009


Article printed from Vademecum zdraví: http://vademecum-zdravi.cz

URL to article: http://vademecum-zdravi.cz/starnuti-by-se-mohlo-zpomalit/