- Vademecum zdraví - http://vademecum-zdravi.cz -

V Nemocnici Na Homolce poprvé použili laser k léčbě infarktu

Posted By Zlata Bursí­ková On 30. 10. 2009 @ 14.43 In Různé, Výzkum | Comments Disabled

Kardiologové Nemocnice Na Homolce použili poprvé k léčbě akutního infarktu laser. Jeho pomocí odstranili krevní sraženinu, která v tepně pacientky zablokovala průchod krve k srdci.
„Laserový paprsek dokáže rozbít čerstvou krevní sraženinu (trombus), která se jeho účinkem rozmělní a odplaví beze zbytku krevním řečištěm. Použitím této metody se tedy dá předejít tomu, že zbytky uvolněné sraženiny ucpou drobné cévy a poškodí tak nevratně srdeční sval,“ řekl operatér MUDr. Petr Kmoníček. Při běžně užívané metodě léčby, tedy při roztahování ucpané cévy balónkovým katétrem, může totiž tato situace v některých případech nastat.
MUDr. Kmoníček připomněl, že laser používají zdejší lékaři také ke zprůchodnění chronicky ucpaných tepen. „Před několika dny se nám takto podařilo zprůchodnit tepnu pacienta, u něhož nebylo možné jiným způsobem jejím uzávěrem proniknout. Pokud by se nám to nepovedlo, pacient by žil dál, ale s přetrvávajícími potížemi a určitými omezeními,“ řekl MUDr. Kmoníček. Doplnil, že u tohoto pacienta bylo zúžené místo v tepně prorostlé vazivem a prosycené uloženinami vápníku. „Vazivo a zejména vápníkové uloženiny jsou tvrdé, a proto bývají často neprostupné pro běžné mechanické postupy koronární angioplastiky bez použití laseru,“ vysvětlil MUDr. Kmoníček.
Kardiologové zkoušeli využít energii laseru již před 15 lety, ale tehdejší druh paprsků působil řadu komplikací - mimo jiné ničil vysokým teplem i okolní tkáně organismu. V dnešní době se však využívá jiný druh laserových paprsků i jiná technika výkonu. „Jde tedy o jakousi renesanci této metody. Ve Velké Británii ji používá již osm specializovaných kardiologických center. Její výsledky jsou zatím slibné,“ doplnil vedoucí oddělení intervenční kardiologie doc. MUDr. Martin Mates.

Tisková zpráva Nemocnice Na Homolce


Article printed from Vademecum zdraví: http://vademecum-zdravi.cz

URL to article: http://vademecum-zdravi.cz/v-nemocnici-na-homolce-poprve-pouzili-laser-k-lecbe-infarktu/