UchoAkutní zánět středního ucha (Otitis media) je častou nemocí u malých dětí. Byli jste opakovaně se svými dětmi na pohotovosti, kde jim píchali ucho? Patří toto onemocnění pouze k dětskému věku?

Příčiny
Infekce přestupuje z nosu a nosohltanu Eustachovou trubicí do středního ucha. Následně většinou viry oslabená sliznice středouší podléhá nájezdu škodlivých bakterií. V malém prostoru středního ucha se hromadí zánětlivá tekutina, která nemůže řádně odtékat oteklou Eustachovou (sluchovou) trubicí do nosohltanu.
U malého pacienta bývá častou příčinou zbytnělá tkáň v nosohltanu -nosní mandle. Ta narušuje funkci Eustachovy trubice a bývá zdrojem trvalé infekce. Velice často zánět středouší doprovází záněty horních cest dýchacích a chřipku.

Zdravý ušní bubínekZánět středního uchaPerforovaný ušní bubínekPříznaky
Zánět středního ucha může trvat jen pár dní, pak mluvíme o zánětu akutním, nebo i podstatně delší dobu, tehdy se jedná o zánět chronický. Při akutním zánětu středního ucha vás (ale mnohem častěji vaše malé dítě) může probudit uprostřed noci silná bodavá bolest, pocit tlaku v nemocném uchu. Tato nemoc je často doprovázena zvýšenou teplotou a pocitem schvácenosti. Můžete mít pocit, že na nemocné ucho hůře slyšíte. Velmi malé dítě pláče, je neklidné, sahá si na ouško. Při vysoké teplotě může i zvracet či mít průjem.
Příčinou obtíží je nahromadění zánětlivé tekutiny za bubínkem a její tlak spolu se zánětlivým překrvením sliznic působí prudké bolesti. Pokud není včas zahájena léčba, bubínek může prasknout a může dojít k samovolnému vyprázdnění hnisu.

Léčba
V ordinaci vás nejprve bude čekat krátký rozhovor, při kterém vám lékař položí několik otázek, které se budou týkat délky obtíží, zda bolesti ucha nepředcházela viróza nebo jiné onemocnění spojené s rýmou. Dále je důležité vědět, zda máte zvýšenou teplotu. Poté budete orientačně celkově vyšetřeni. Lékař se vám podívá do krku, do nosu, sáhne si na okolí ucha, jestli není na dotek citlivé.
Se zánětem středního ucha je spojeno hromadění zánětlivé tekutiny za bubínkem. Ten je pak vyklenutý. Bubínek je možné zkontrolovat pomocí speciálního ušního zrcátka, které má tvar nálevky a vůbec zrcátko nepřipomíná. Lékař může použít i mikroskop. Toto vyšetření není bolestivé, někomu se však nemusí zdát příjemné, zvláště pak při vyšetřování bolavého ucha.
Jestliže je onemocnění v počátečním stadiu, může vám lékař doporučit antibiotika. Pokud je bubínek výrazně vyklenutý, je vhodné provést malý chirurgický zákrok, tzv. paracentézu. Nejprve vám lékař vloží do těsné blízkosti bubínku vatičku s roztokem, který znecitliví bubínek. U dětí se toto znecitlivění neprovádí. Poté bubínek protne speciálním kopíčkem a odsaje tekutinu, která se uvolnila ze středouší. Výkon je mírně bolestivý, ale po zmizení tlaku z ucha ve většině případů nastává úleva.
Lékař vám doporučí, pokud již tak sami nečiníte, užívat nosní kapky a léky snižující teplotu a zmírňující bolest. Proč právě nosní kapky? Může se to zdát nelogické, ale ucho a nos tvoří spojité nádoby, které spolu komunikují prostřednictvím takzvané Eustachovy trubice. Kapičky způsobí oplasknutí sliznice v nosu a okolí Eustachovy trubice a pomáhají přirozenému provzdušnění a hojení středního ucha. Antibiotika se předepisují po paracentéze pouze v případě nálezu hnisu ve středouší nebo při velmi dlouhém a komplikovaném průběhu a opakovaných zánětech středouší.

Komplikace
Komplikace u zánětu středního ucha nebývají příliš časté, přesto mohou nastat. Pronikne-li hnis z bubínkové dutiny do malých dutinek v kosti za uchem, pak dochází k rozvoji mastoiditidy. Zánět může také ohrozit lícní nerv, který zajišťuje pohyblivost obličeje. Další komplikací je zánět vnitřního ucha, projevuje se prudkou závratí se zvracením a v krajním případě nevratnou ztrátou sluchu. Opakované záněty středního ucha mohou zanechat na jemných strukturách ucha trvalé následky, které se také projeví ztrátou sluchu.

Prevence
Při rýmě a infekcích horních cest dýchacích je důležité udržovat nos průchodný, kapat pravidelně nosní kapky a řádně smrkat a v chladném počasí držte uši v teple. Otužujte se. Nekuřte.

www.ordinace.cz

Vademecum zdraví Jaro 2007